Türkiye’deki girişimciler akıl değil, sadece yatırım (para) istiyor

Neden böyle bir başlık attım ve yazma ihtiyacı hissettim aşağıda bahsedeceğim. Melek yatırımcı kimdir kısmına çok girmeden, melek yatırımcıyı klasik yatırımcıdan ayıran en yalın farklar; hesabınıza sadece para yatırmazlar, sektörel bilgi ve tecrübelerini, sahip oldukları networkü ve bir miktar mesailerini de sizinle birlikte bu işin gelişmesi için ayırırlar/yatırırlar. Dolayısıyla melek yatırımcı denildiğinde girişimcilerin gözünde sadece “$” işareti canlanmamalı.

angel-investor-melek-yatirimciYukarıdaki paragraftan da anlaşılacağı üzere melek yatırımcının bir startupa para + neredeyse para ile satın alınamayacak hizmetler (network, bilgi ve deneyim) katkısı oluyor. Ancak ülkemizdeki girişimcilerin önemli bir bölümü sadece para eksikliklerinin bulunduğunu düşünüyor. Network, bilgi ve deneyim çok da önemli değil, ben parayı aldım mı yol da alırım, bütün kapıları açarım düşüncesi var. Bunun pratikte tutmadığına dair ülkemizde dahi onlarca örnek var. Toplum olarak da temel sorunumuz olan “bana kimse karışmasın ben işimi yaparım” anlayışını da terk etmeliyiz. Eleştiriye, özellikle de farklı bakış açılarına ve deneyime fazlaca ihtiyacımız var.

Birkaç defa birkaç farklı yerde “bir yatırımcı(?) girişim arıyor, yatırım yapacak, girişimlerinizi tanıtın, şuraya mail ya da post bırakın.” tarzında ilan gördüm. Bu yatırımcı kimdir? Neden gizemli? Girişimcilerden şeffaf olmalarını beklerken kendisi neden kalın perdeler arkasında? Uzman olduğu alanlar nedir? Yaptığı yatırımlar var mıdır? Sadece ortaya para mı koyacak? Beklentisi nedir?

Bu soruların her biri kritik. Ancak girişimciler “aha deniz” diyerek sorgusuz sualsiz atlıyor, bir miktar paradan söz eden herkese mailler sunumlar yığınla gönderiliyor. Sonuç? Startup İstanbul Grubunda bir kişi vardı, sürekli postların altına yatırım yapabilirim diye yazıyordu, geçtiğimiz yaz. Özelden yazdım, girişimimiz var yatırımcı bey, nasıl yardımcı olursunuz diye. Hala cevap yazacak. Belli ki içerik ağır olmuş hala çözememiş. :)

Özetle;

  1. Gerçekten sadece paraya ihtiyacınız olduğunuzu düşünseniz de emin olun yanılıyorsunuz.
  2. Girişimcilik nedir derseniz başlı başına “?”dir.
  3. Yola çıktıktan sonra bilgi, deneyim ve network, alabileceğiniz yatırımlardan çok daha etkili oluyor.
  4. Bende para var diyen herkese atlamayın, sizin emeğinizi, tutkunuzu, inancınızı, hayallerinizi görebilecek, bunlara gönülden ortak olabilecek yatırımcılara (smart money) açılın.

Leave a Reply

%d