PayPal Türkiye faaliyetlerini durdurdu [Farklı bakış: fırsat]

Dünyanın en büyük online ödeme şirketlerinden PayPal, Türkiye faaliyetlerini durduruyor. Şirket, bu çekilmenin sebebini BDDK‘nın lisans başvurusunu reddetmesi olarak açıklıyor. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini düşünülenden de daha fazla etkileyeceği aşikar. Zira pek çok girişim ilk adımlarında PayPal’ı online ödeme alma kanalı, yabancı müşterilerin ödeme yapmasını sağlayan kritik bir araç olarak kullanıyordu. Bu girişimler için kritik bir dönem yaşanacaktır.

2016-06-01_0922

BDDK henüz bir açıklama yapmadı. Çok olağan bir gelişme olarak yorumladı, en azından şu ana kadar. Bunun olağan olmadığını bürokratlar anlamalı, dünya devi bir online ödeme platformunun operasyonlarını durdurma sebeplerini kamuoyu ile paylaşmalı. Bu ve benzeri durumlarda kurumlar şeffaf politika ve açık iletişim kanallarını kullanmalılar. Böylesine kritik gelişmeler geçiştirilmemeli. Ne yazık ki doğru pozisyon alamıyoruz.

Öte taraftan PayPal gibi bir devin lisans almak için gereklilikleri yerine getirememesi de ayrı bir büyük olay. Bu gelişmedeki asıl aktör PayPal‘dır. Sorumluluk da PayPal‘dadır. Pek çok ülkede o ülkenin kanunlarına uygun hareket eden özellikle ABD’li şirketlerin Avrupa ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki kural tanımaz tavrı da sorgulanmalı, tepki görmeli. Türkiye’deki girişimcilerin ve kullanıcıların da önemli bir düzeyde şirkete tepki göstermesi gerektiğini düşünüyorum.


Bir yandan da PayPal‘ın olmadığı ülkelerin listesi paylaşılıyor sosyal medyada. Türkiye’nin bu listede görünmesi rahatsız edici. Farklı açıdan bakarsak PayPal da Türkiye’ye bu açıdan bakıyor, listedeki diğer ülkeler ile eşdeğer görüyor. Beni en çok rahatsız eden durum da bu. Türkiye listedeki ülkeler ile kıyaslanamaz düzeyde bir pazar.

Diğer online ödeme şirketleri mevzuata uygun hareket ederken bir şirketin ayrıcalık istemesi/beklemesi ve yerine gelmediğinde operasyonları durdurması da şirketin buradaki pazara bakış açısını gösteriyor. Ben PayPal‘ın bu hatasından yakın zamanda döneceğini düşünüyorum.

Diğer taraftan yerli fintech şirketlerinin de bu fırsatı “girişim dostu” pozisyonunda değerlendirmesini temenni ederim. Fırsat bu fırsat diyerek karlılığa odaklanırlarsa pek çok girişim/ci kilitlenir.

Son olarak PayPal‘a güle güle demek için Ekşi Sözlük‘te bir kampanya başlatılmış, kalan bakiyenizi anlamlı bir yere bağış yapabiliyorsunuz. Ben Lösev‘e yaptım. Sizler de yapmak isterseniz bu tarafa buyurun.

Leave a Reply

%d