Motivasyonunuza teknoloji katın

2015-Yılı-Gençlerin-Sosyal-Medya-Kullanım-OranlarıUzun zamandır blogumda yazı yayınlamıyordum. Bu süre zarfında Medium hesabımda bir takım yazılar yayınladım, göz atmalısınız. Bloguma medium eklentisini kurdum ve burada yayınlayacağım yazılar orada da otomatik yayınlanacak. Fırat Demirel sayesinde blog mecrası tercihimi wordpressten yana kullandım :)

Asıl konumuza dönelim; kişisel ve kurumsal hedeflerimize ulaşmak için motivasyonumuz diri tutabilmek önemli (Basitlik, motivasyonu diri tutmak ve başarı). Anlık parlamalar  ile yapılan başlangıçların pek çoğu bitemiyor hatta ilk adımda donuyor. Bu parlamaları zamana yaymak, sürdürülebilir hale getirmek gerekiyor. Ancak söylemesi kolay gerçekleştirmesi zor. (Başarı için motivasyon şart, peki ya nasıl?)

Bu zorluğu da aşmanın bir yolu da teknolojiyi kullanmaktan geçiyor. Hepimizin cebinde akıllı telefonlar bulunuyor ve en azından bir sosyal medya hesabımız var. Bunun sayısını arttırıp, içeriğini de biraz hedefimize uygun hale getirirsek odaklanma ve motivasyon konusunda ilk önemli adımı atmış oluruz. Neler yapabiliriz? Bunları kendi gözlemlerim ve deneyimlerimden yola çıkarak paylaşıyorum;

  1. Twitter: Sizi motive eden, hedeflerine ulaşmış ya da bu yolda disiplinli bir şekilde ilerleyen kişileri takip edin. Bu kişiler ile etkileşime girin. Günlük olmayabilir ancak haftalık motivasyonel bir sözü, filmi, yazıyı paylaşın. Hashtagleri unutmayın. Takipçileriniz de alanınıza paralel artacaktır ve bu sizi paylaşımları arttırmaya, hedefinize odaklanmaya doğru itecektir.
  2. Snapchat: Günlük kısa videolar ve fotoğraflar ile hedefinizi anlatın, bulunduğunuz aşamayı, zorlukları paylaşın. Etkileşim artacaktır ve takipçilerinizden destek alacak, motive edici sözler duyacaksınızdır. Benzer sürece başlayamayan ya da yarıda bırakanlar da sizden ilham alacaktır.
  3. Vlog: Belki de en zahmetli araç olarak görünebilir ancak cebimizdeki telefonlar ile pek ala videolar çekebiliriz. Haftalık 5-10 dakikalık videolar hazırlayabilirsiniz. Youtuberlar kadar olmasa da alanınızla ilgili takipçileri hızla kazanacaksınız. Onların soruları, takibi sizin sorumluluğunuzu ve motivasyonunuzu arttıracaktır. Amatör pek çok vlogger’ın harika işler yaptıklarını da keşfedeceksiniz.
  4. Uygulama (App): Hedefinize ulaşmanızı sağlayacak disiplini yakalamak için pek çok uygulama bulabilir ve kullanabilirsiniz. Örneğin blog yazılarımı hazırlamak için gün içerisinde sürekli evernote‘a not alırım. Pek çok alanda farklı not defterlerim ve içerisinde farklı notlarım istifli bir şekilde bulunur. Günlük sağlıklı ve düzenli beslenme için Myfitnesspal uygulamasını kullanıyorum. 2 uygulama da ücretsiz başlangıç sunuyor ve beni düzenliyor, disipline ediyor.

     

  5. Blog: Hedefinize giden yolda blog açıp deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Hem kaleminizi güçlendirir hem de odaklandığınız alan ile ilgili deneyimli kişilerden geri bildirim alma, yeni başlayanlara da ilham olma şansınız olur. Medium üzerinde ücretsiz hesap oluşturarak, doğru etiketleri kullanıp günü tavsiye edilen yazısına imza da atabilirsiniz.

Başlamak zordur ancak günlük yaşamınıza sizi motive ve disipline edecek uygulamaları/araçları yerleştirmek, daha sonra alışkanlık kazanmak hedefinize emin adımlarla daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Sizin tavsiyeleriniz, kullandığınız uygulamalar neler?

Leave a Reply

%d