Jerome Valcke’nin Şenes Erzik’e Saygısızlığı

FIFA‘nın her yıl düzenlediği Futbol Oskarları olarak nitelendirebileceğimiz ödül töreni Fifa Ballon d’Or 2014, 12 Ocak 2015’te Zürih’te gerçekleştirildi. Ödül sahiplerini tebrik ederim. (Yılın futbolcusu favorim #CR7‘idi.)
 
Ödül töreninden sonra dünya kamuoyunun dikkatinden kaçan ancak ülkemizdeki spor medyasının (gündem yapan Ertem Şener) ve bazı dikkatli izleyicilerin yakaladığı, biz Türkleri rahatsız eden bir olay yaşandı. Uefa Asbaşkanı Şenes Erzik‘e, Fifa Genel Sekreteri Jerome Valcke‘nin davranışı, –Ertem Şener‘in olayı gündeme taşıması ve Ahmet Çakar‘ın da devreye girmesiyle- Türk kamuoyu tarafından tepki gördü. Önce olayı izleyelim ve sonrasında analiz kısmına geçelim.
 
 

İnceleme öncesi bilinmesi gerekenler:

  1. İnceleme yaparken sürecin bütnünü bilmek ve hikayenin içinde değerlendirmek şart! Hikayeyi öğrendikten sonra analiz yapabiliriz.
  2. Şenes Erzik‘in bugün yaptığı açıklamaya göreFifa daha önce durulacak yerleri belirlemediğinden sahne arkasında karışıklık olmuş ve Jerome Valcke de esprili mizacı ile Şenes Erzik‘e biraz takılmış.
  3. Sunucunun anons sıralamasına göre ilk olarak Şenes Erzik anons ediliyor. Protokole göre anons söz konusu ise Şenes Erzik, ya misafir yönetici -ödül takdim edecek misafir- ya da Jerome Valcke‘den daha rütbeli. Acaba hangisi? bilemiyoruz.
  4. İkili, birbirlerinin mizaçlarını biliyorlar yani fiziksel temas edecek kadar samimiler. (Ancak bu bilgiye dünya kamuoyu sahip değil.) Bunu Şenes Erzik‘in demecinden anlayabiliyoruz.
Analiz: (seyirciye göre sağ-sol kavramlarını kullanacağım)
  1. Jerome Valcke‘nin yeri doğru, solda durmalı.
  2. Şenez Erzik‘in konuşma yapmayacak olduğu halde sola yönelmesi yanlış. Eğer solda dursaydı, konuşma yapacak kişi kürsüye geldiğinde Şenes Erzik sahnenin içinde değil dışında kalacaktı. Şenes Erzik
  3. Jerome Valcke‘nin uyarısı doğru. Şenes Erzik‘in sahnenin içinde kalmasını sağlamıştır.
  4. Jerome Valcke‘nin uyarıyı yapış biçimi yanlış! İkili arasındaki espiri ya da samimiyet dünya kamuoyu tarafından bilinmediği için kamuoyu önünde bu tür fiziksel yönlendirmeler büyük saygısızlıktır. Jerome Valcke‘nin Şenes Erzik‘in omuzlarından tutuşuyön değiştirecek şiddette güç kullanmasıyönünü değiştirmesiyer bildirme biçimi… Bu eylemlerin her biri ağırdır, bütünü ise çok daha ağırdır.
  5. İkilinin tavır, jest-mimik ve beyanatlarına bakarsak Jerome Valcke‘nin art niyetli olmadığı anlaşılmaktadır. Beyanatlar sonrası videoyu tekrar izlediğimizde beyanatlarla örtüşen jest-mimikler sözkonusu. Ancak Jerome Valcke‘nin sahne ve protokol eğitimi alması gerektiği aşikar.
  6. Ne yapılabilirdi? Şenes Erzik (o anda sahnede olup da Jerome Valcke’nin mizacını bilen tek kişi olarakJerome Valcke‘nin mizacına uygun tepki vererek, aralarındaki espriyi dünya kamuoyuna da yansıtabilirdi. Nasıl? Jerome Valcke‘nin hareketinden sonra Şenes Erzik de O’nun omuzlarından tutup hafif sallayabilirdi. Bu hem salondaki atmosferde hem de dünya kamuoyunda keyifli bir an yaşanmasını sağlar, ikili arasındaki özel iletişimi de dünya kamuoyuna yansıtırdı.
NOT: Bu tür hareketlere her zaman hazır olmak mümkün değildir. Sürekli tetikte olmak gerekir ki bu da yanlış anlamlar çıkarabilir. Sahneyi paylaşacağınız, (fiziksel ya da sözel) iletişim kuracağınız kişiler hakkında bilgiye sahipseniz, bu bilgileri kullanarak hazırlıklı olmalısınız. Yoksa akıllara şu gelir: Jerome Valcke dünya kamuoyu önünde bunu yapıyorsa kim bilir sahne arkasında neler yapmıştır, yapıyordur… :)
 
Karşınızda Silvio Berlusconi varsa, her türlü hamleye hazırlıklı olmalısınız ya da iletişimden kaçmalısınız -tabii O’ndan kaçabilirseniz-. :)

Leave a Reply

%d