1 Numara Olmak

Tarih boyunca ilgimizi her zaman birinciler çekmiştir. Onları hafızamıza kazımışızdır. 100 metreyi dünyada en hızlı koşan ikinci adam hakkında hiçbir bilgimiz yok. Hatta adını dahi çoğu kez hatırlamıyoruz. Ancak, birinciyi ilgili ilgisiz birçok kişi hatırlıyor. Birçoğumuz hikayesini bile biliyoruz.

Peki siz kaç numara olmak istiyorsunuz? İkinci olmak isteyenler kimler?

Herkes 1 numara olmak istiyor. Bunu siz nasıl yapacaksınız?

Söylerken çok basit ancak, uygulama zaman ve büyük emek istemektedir. Daha fazla bekletmeden formülü açıklıyorum; zayıf yönlerinizi güçlendirene kadar saklayın ve güçlü yönlerinizi de -zayıf yönlerinizin önünde duracak ışık geçirmez- bir bariyer gibi kullanın.

Güncel ve dünyayı kasup kavuran bir örnek ile size bunu aktarmak istiyorum; BARCELONA. Son yıllarda oynadığı futbolla dünyayı kasup kavuran takım BARÇA. Peki bunu nasıl yapıyorlar, onların hiç zayıf yönleri yok mu?

1.76’lık boy ortalaması ile Avrupa’nın en kısa takım olmaları…messi-ve-f50i

 

Önceki dönemlere oranla çok daha hızlı oynanan günümüz futbolunda daha fazla duran top kullanılmakta ancak, BARÇA hariç. Onlara karşı duran top kazanabilmeniz çok zor; maç boyunca sıkça yapacağınız santralar dışında tabi.

Diğer takımlara oranla dezavantajları kısa olmaları ancak, bunu kesinlikle hissetmiyorsunuz. Çünkü zayıf yönlerini bastıracak ve asla hissettirmeyecek şekilde güçlü oldukları yönlerini (pres + pas trafiği) kullanıyorlar. (Ayrıca farklı özellikler de Barça’yı bu denli başarılı kılıyor ancak, en önemlileri bahsettiklerim.)

Kendi kazandıkları duran topların büyük bir çoğunluğunu ise kısa pas olarak kullanıyorlar. Çünkü en güçlü yönleri bu.

Güçlü olduğunuz yönlerinizi/özelliklerini etkili bir şekilde kullanırsanız, zayıf yönleriniz dikkat çekmeyecektir. Bunun da ötesinde rekabet gücünüz yüksek olacaktır.

Bu örneği kişisel gelişiminizden başlayarak birçok alanda kullanmanız mümkün. İş hayatınızda, özel yaşamınızda, şirketinizde ve daha birçok alanda…

İlk aşama kendinizi tanımaktır. Kendinizi tanımanıza faydalı olacak bir yazı ile çok yakında karşınızda olacağım.

İlk fırsatta Barça maçını izlemenizi ve size bahsettiklerimi anımsamanızı tavsiye ediyorum. Farkı sizler de göreceksinizdir umarım.

Leave a Reply

%d