Erdoğan vs Obama [23 Saniye]

7 Aralık 2009, Başbakan Erdoğan, Başkan Obama‘yı Beyaz Saray‘da ziyaret eder. İkili görüşme sonrası liderler basının karşısına çıkarlar ve görüşmeleri hakkında düşüncelerini dünya kamuoyu ile paylaşırlar. Bu bölümün kayıtlı kısmı yaklaşık 30 dakikadır (en azından benim ulaşabildiğim).  Bu 30 dakikanın bazı bölümleri oldukça dikkat çekici. Zira liderlerin beden dilleri önemli mesajlar içeriyor. Bu yazıda bu bölümlerden birine odaklanacağız (23 saniye). (Ayrıca 5.13 dakikalık bölümüne de buradan ulaşabilirsiniz.)

İki önemli hususu -eğitimlerimde (20) altın kural olarak aktarıyorum- belirtmem gerekiyor:

 1. Beden dili mikro analiz edilir ancak makronun içinde yorumlanırsa doğru olur. Örneğin 30 dakikalık videoyu izlerseniz, Erdoğan‘ın esnemesi, konuya ilgisiz olduğu, görüşmeden sıkıldığı anlamına gelmez. Türkiye ile ABD arasındaki ciddi saat farkı, uzun süreli yolculuk, uzun süreli mesai gibi fotoğrafın diğer önemli etkenleri de göz önünde bulundurulursa esnemenin asıl sebebi -doğru anlam/mesaj- ortaya çıkar. Detayların anlamlarını bulmak için fotoğrafın bütününü görmek, hikayeyi tam olarak bilmek gerek.
 2. Hareketsizlik dahi anlam taşır. Beden dili, ruh halimizi, fiziksel durumumuzu, duygularımızı direkt olarak yansıtan bir araçtır. Her bir hareketimiz -hareketsizlik dahil- bir anlam taşır. Ancak yukarıdaki maddeyi de göz önünde bulundurarak bilmeliyiz ki her bir mikro hareket ayrı bir anlam ifade etmeyebilir. Kast ettiğim; bir takım hareketler pekiştireç olabilir. Özü, fotoğrafın bütününü kaçırmamak gerekiyor.

Konumuza dönersek, bu yazıda, Obama‘nın ev sahipliği yaptığı görüşmenin 23 saniyelik bir bölümüne odaklanacağız. Bu bölümde iki lider de bacak bacak üstüne atıyor. Bu sıradan hareketi sıra dışı hale getiren ise detaylar (mikro hareketler). Videoyu dikkatle izleyelim:

Videoda neler var maddeleyelim:
 1. Konuşmayı ev sahibi Obama açıyor.
 2. Üçüncü saniyede Obama bacak bacak üstüne atmak için hazırlık yapmaya başlıyor. Neler yapıyor:
  1. Hafif olarak kalkara kaplamak istediği alana göre yerleşiyor.
  2. Pantolonunu (paçaları) aşağıya çekiyor. (Çorap uzunluğu önemli. Bacak bacak üstüne atıldığında erkeğin çıplak bacağı görünmemeli. Görünenlere tavsiyemiz entari giymeleri :-) )
  3. Kravatını düzeltiyor.
  4. Üst bedenini konumlandırıyor.
 3. Obama konuşurken ağırlıkla yere doğru bakıyor. Ancak dikkat edilecek husus ise Erdoğan‘ın bacaklarını da izlemesi
 4. Erdoğan, Obama‘nın hareketliliğinden bacak bacak üstüne atacağını anlıyor ve kendisi de bir takım hazırlıklar yapıyor. Neler yapıyor:
  1. Yerinden hafif bir kıpırdıyor.
  2. Paçalarını hafiften aşağıya çekiyor. (Neredeyse hiç çekmiyor ancak ev sahibinin hazırlığından dolayı istemsiz ellerin gitmesi diyebiliriz.)
  3. Üst bedenini konumlandırıyor.
  4. Obama‘nın bacak bacak üstüne atmasını bekliyor -beklemek zorunda kalıyor- ve sonrasında kendisi de atıyor.
 5. İki liderin de birbirlerine yakın olan koltuk kolçağına dayanmaları. (İlgilerini gösterir)

Bu videoda kritik nokta şu: Obama, bacak bacak üstüne atmak için hazırlık yaparken Erdoğan‘ı izliyor, bacak hareketlerine bakıyor. Erdoğan‘ın eş zamanlı bir hareket gerçekleştirme niyetini anlıyor ve küçük bir oyun yapıyor. Bacak bacak üstüne atmaya tek hamle kala, bir miktar bekliyor. Erdoğan‘ı adeta kitliyor.  Kontrolün kendisinde olduğunu biraz oynayarak, Erdoğan‘ı kitleyerek gösteriyor. Bu mesajdan sonra Obama bacak bacak üstüne atma eylemini gerçekleştiriyor ve hemen sonrasında da Erdoğan bacak bacak üstüne atıyor.

Bu küçük detaylar çok önemli etkilere sahip. Elinizin havada kalması sizi rahatsız etmez mi? Bu videoyu tekrar tekrar izlediğinizde burada da aslında elin havada kalması gibi bir durum olduğunu daha net göreceksiniz. Bu tip küçük detaylar bilinç altını kodlar, duygularımızı harekete geçirir. Obama‘nın bu fake’i onu keyiflendirirken şüphesiz Erdoğan‘ı rahatsız etmiştir.

Uzun bir video ve analizi de epey bir uzun. Küçük bir bölümünü sizlerle paylaştım zira bu video son dönemde sosyal medyada da epey paylaşıldı. Videonun bilinirliği arttığı için analizimizin de ilgili bölümünü eğitimlere özel tutmak yerine paylaşmak istedim.

Özellikle siyasi liderlerin oldukça önemsediği bir konudur beden dili. Tahminlerinizden de daha fazla önemsiyorlar. Ülkemizde TBMM’de yer alan partilerin liderleri, Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve bazı Milletvekilleri ayrı ayrı beden dili kalıplarına sahipler. Sıkı bir biçimde gözlemlerseniz bu kalıpları hemen her konuşmalarında rahatlıkla görebilirsiniz.

İlginç gelen video ve fotoğrafları siz de yorumlarınızda paylaşırsanız güzel bir katkı olur.

Leave a Reply

%d