Categories
Genel

Yatırımcı Sunumu Taslağı

2018’in ilk 6 ayında 34 girişime 27.5 Milyon dolar yatırım yapılmış. Geçtiğimiz yıla nazaran oldukça düşük seviyedeyiz. Detayları Startups.Watch’un raporlarında bulabilirsiniz. Kaynak az, fikri olan girişimci ise çok. Elbette nitelikli girişimciler diğerlerinden sıyrılıp kaynaklara daha rahat erişebiliyorlar.

Finansman kaynaklarına erişmek istediğinizde başvurduğunuz kurum/kişi genelde sizden sunum ister. Yatırımcı sunumu, işe ne kadar hakim olduğunuzu gösterecek önemli bir araçtır. Danışmanlık yaptığımız girişimcileri iş fikrinden yatırım sürecine kadar götürüyoruz. Bu süreçte sunumlarını da birlikte hazırlıyoruz. Farklı sektörlerden pek çok farklı iş fikrini son aşamaya getirme fırsatımız oldu. Bu deneyimlerimizden yola çıkarak şunu ifade etmeliyim ki yatırımcı sunumu şablonu sabit değildir. Fikrinize, bulunduğunuz duruma, sektör trendlerine göre pek çok değişken sunumu etkilemektedir. Ancak ana hatlar değişmez.

Google’da da pek çok örnek şablon var. Biz girişimcilik eğitimlerimizden sonra katılımcılara kendi hazırladığımız yatırımcı sunumu şablonunu e-not olarak gönderiyoruz. Ancak zaman zaman dışarıdan da talep oluyor bizimle de paylaşır mısınız diye. Bu yazının sebebi de bu. Ana hatları net, birkaç şablon paylaşmak istedik.

3 farklı şablon mevcut;

  1. Endeavor’ın şablonu
  2. Uber’in 2008’deki ilk yatırımcı sunumu
  3. Academy olarak bizim standart şablonumuz

Ayrıca girişimcilik eğitimi almak isterseniz Academy üzerinden detaylara ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

%d