Hedefi Iskalamak

Eğitim verdiğim firmalardaki ve bireysel programlardaki katılımcılar hatırlayacaklardır, hedef konusunu işlerken bir hikaye paylaşırım. Florence Chadwick’in müthiş hikayesi.

Florence, Fransa’dan İngiltere’ye, İngiltere’den de Fransa’ya yüzerek Manş Denizi’ni her iki yönde geçen ilk kadın yüzücüydü.

Bir ideali vardı; Catalania Adası’ndan California’a sahiline kadarki 26 millik mesafeyi yüzerek geçen ilk kadın olmak.

Bu zorlu hedefe ulaşabilmek için yılın en sıcak günlerinden biri olan 4 temmuz günü seçildi. Ancak bu tarihte bile deniz suyunun sıcaklığı oldukça soğuktu ve hava da sisliydi. Neredeyse kendisini takip eden ekibi dahi göremeyecek kadar görme mesafesi düşüktü. Bunlarla beraber başka bir sorun da köpek balıklarıydı.

Florence, gözünü hedefe dikmişti bir kere, vazgeçmedi ve suya atladı. Bir çok televizyon kanalı bu anı canlı yayın geçiyordu. Kendinden emin bu kadına destek olmak ve bu eşsiz anı milyonlara aktarmak için. Florence, 26 millik mesafenin 25.5 milini annesi ve antrenörünün de büyük çabalarıyla geçmişti ki, teknedekilere kendisini derhal sudan çıkartmalarını söyledi.

Müthiş bir hayal kırıklığı yaşadı herkes. Annesinin ve antrenörünün “Bitti, bitti bir şey kalmadı” sözleri dahi etki etmemişti Florence’a ve sudan çıkartılmıştı. Karaya çıktığında ise büyük bir hüzün hakimdi. Bu denli az kalmışken yüzmeyi bırakmıştı ve büyük bir hayal kırıklığı yaşıyordu.

Bu durumu şöylesine bir ders ile tanımladı Florence: “Beni durduran ne soğuk, ne de 16 saat süreyle yüzmüş olmamdı. Başarısızlığımın tek sebebi sisten dolayı görememiş olmamdı!

İki ay sonra Florence yine denedi. Hava yine soğuktu, köpek balıkları yine vardı ve her yer yine sisti. Ancak, Florence, her kulacında sahili hayal ederek ilerledi. Yılmadı, bırakmadı, hayaline kulaç attı, başardı! Hem de erkeklerin rekorunu 2 saat farkla geçerek. Catalania Kanalını geçen ilk kadın oldu!

Hikaye başarıyı ve ulaşmanın tüm püf noktalarını bize açık bir şekilde sunuyor. Bize düşen tek iş; hedefimizi belirlemek, belirginleştirmek ve var gücümüzle çalışmak.

Üstad’dan;

“Tohum Saç, Bitmezse Toprak Utansın!

Hedefe Varmayan Mızrak Utansın!

Hey Gidi Küheylan! Koşmana Bak Sen!

Çatlarsan Doğran Kısrak Utansın”

NFK

Leave a Reply

%d