Kravat ve Gömlek (Erkekler İçin İmaj)

3 yıldır eğitim ve danışmanlık verdiğim bir konu imaj yönetimi. Eğitim ve danışmanlıklar ile günlük, özel ve iş yaşamımızdaki iletişim araçlarının tamamından tam kapasite istifade edilmesi için paylaşımlar yapıyorum. Blog aracılığı ile de kısmen bu bilgileri paylaşmaya çalışacağım.

İlk değinmek istediğim konu ise erkeklerin ne yazık ki sınıfta kaldığı konu: kravat ve gömlek ilişkisi. Renkler ile ilgili ayrıca bir yazı kaleme alacağım. Ancak değinmek istediğim nokta şekil.

Gömlek uzun kollu ve yakalı bir üst giysisidir. Kısa kollu gömlek kendi deyimimle yakalı tişörttür. :) İmajınızı güçlendirmek ve doğru giysiler kullanmak istiyorsanız yaz döneminde dahi gömlek giyecekseniz uzun kollu olmasına özen gösteriniz. Kısa kollu giyecekseniz de lacoste tişört modellerinden istifade ediniz.

Kravat ise takım elbise ile kullanılan bir aksesuardır. Hırvat askerlerin 1600lü yıllarda kullanması ile ilk kullanımı ortaya çıkmış ve evrilerek günümüze kadar ulaşmıştır. Şıklık dışında başka bir amacı yoktur. Ancak şık olmak için kullandığımız bu aksesuar bazen tüm şıklığımızı da alıp götürebiliyor. Ufak yanlışları paylaşarak düzeltmeye çalışacağım.

  • Kravat her gömlek ile kullanılmaz. Gömlek alırken satıcıya bunu lütfen sorunuz.
  • Kravat kullanacağınız zaman gömleğin yaka düğmesini de iliklemelisiniz ve bu düğme kravatın arkasında kalmalı yani gözükmemeli. (Kravat sıkıca bağlı olmalı. Pek çok genç iş adamında ne yazık ki salık ve gömleğin yaka düğmeleri görünüyor. Yanlış!)
  • Kravatın boyu kemerinizin tokasına kadar uzanmalıdır. Kemerden aşağıda olursa çok uzun, yukarıda olursa ise çok kısa kalır. Tam ortalayacak hiza idealdir.
  • Kravatınızın inceliği ve kalınlığı takım elbisenizin kesimi ile uyumlu olursa şıklığınız artar. Ters eşleşmeler ise komik görüntülere sebebiyet verebilir.
  • Genç kesimin (16-40 yaş aralığı) daha dar kesimli kravat tercih etmeleri daha doğru tercih olur. 45-50 yaş sonrası ise geniş kesimler şıklığınızı arttıracaktır. (Bir önceki maddeye dikkat!)

Pek çok bireysel detay da eklenebilir. İmaj ile ilgili ilk paylaşımım olduğu için çok fazla detaya değinmek istemedim. İlerleyen yazılarda sizlerin de soru ve yorumlarına göre detaylandırabiliriz. Aşağıda ise iki farklı hatalı örneği paylaşıyorum sizlerle. Yorumlarınızı bekliyorum.

erkekler_icin_imaj

 

Leave a Reply

%d