Başarısızlık Hikayeleri ve Gerçekler

Her girişimin nevi şahsına münhasır bir DNA’sı vardır. Başarı ya da başarısızlıkla ilgili yaşananların pek çoğu o girişime özel oluyor. Girişimci, trend, ortaklar, network, bilgi vs. gibi pek çok etmen girişimi özel kılıyor. Bir işi, aynı yöntemle, aynı girişimcinin farklı zamanda, farklı şekilde sonuçlandırması mümkündür. Bunun pek çok örneğini Google‘da bulabilirsiniz.

Roberto BaggioBaşarılı iş adamlarının hayatlarını incelediğimizde pek çoğunun geçmişinde başarısızlık izlerine rastlamak da mümkün. Yenilgiyi tatmış olmaları onları ayrıca motive etmiş, olgunlaştırmış ve başarılarının temellerini oluşturmuş. Olgun bir başarıya ulaşan girişimci/iş adamı bunu doğru yöntemle paylaştığında pek çok girişimci ya da adayları için büyük bir kaynak oluşturur. Bu tür paylaşımlar çok kıymetlidir, çıkartılan dersleri not almak gerekir. Ancak olgunlaşmamış bir başarıya ulaşan girişimcilerden (her yerde geziyorlar bilirsiniz) duyacağınız hikayelere mesafeli yaklaşmalısınız. Biraz irdeleyelim, buyurun…

Bir iş kurmak;

  • Biri için gece ve gündüz anlamına gelirken bir diğeri için deneyim anlamına gelebilir.
  • Biri için tüm servetini (zaman, nakit, emek) ortaya koymak iken diğeri için hobby/fantezi olabilir.
  • Biri için elindeki avucundaki son şansı kullanmak iken diğeri için “Bir fırsat gördüm değerlendirdim!” olabilir.
  • Biri için yaşam mücadelesi iken diğeri için sadece bir “Title” olabilir.

Dolayısıyla geçmiş farklı, segment farklı, farklı oğlu farklı… Eli cebinde başarısızlık hikayesini anlatarak havasını basacak pek çok girişimciyi konferanslarda görebilirsiniz. Biraz sert olacak: tuzu kurular ya da imkanları geniş olanlar için başarısızlıklar, konferanslarda paylaşılacak en havalı deneyimlerini oluşturur. Bir nevi fantezileridir.

Beni rahatsız eden guruların bu davranışları değil. Bu davranışlarının sonuçlarını hesap etmemeleri. Dinleyici kitleye göre doğru düzeyde bilgi paylaşımı/yönlendirme yapmamaları. Pek çok kişi dar imkanlar ile girişimci olmaya, yaşamlarını değiştirmeye çalışıyor. Onların elleri cebinde değil, önlerinde bağlı, saygıyla ve sabırla kazanmayı bekliyorlar. Başaramama durumlarında kaybedecekleri pek çok değer var: zaman, nakit, network hatta kültürel özelliklerimizden dolayı öz güven, onur, gurur…

Girişimcilere ve adaylarına tavsiyem;

  • Başarısız olmak gurur duyulacak bir şey değil. Gurur duyanlara değil, o acı dönemden ders çıkartıp paylaşanlara kulak verin.
  • Sizin girişiminizin ve elde edeceğiniz deneyimlerin benzersiz olacağını unutmayın! Başarılı ya da başarısız olma ihtimaliniz her zaman var.
  • Başarısız olma durumunuzda neler yapacağınızı mutlaka listeleyin. Şayet hayat standartlarınızı, networkünüzü, yaşamınızı devam ettirmenizi sağlayacak kritik değerleri kaybedecekseniz bir değil on kez düşünün ve karar verin.
  • İş kurarken yapmanız gerekenleri bilmek kadar yapmamanız gerekenlerin bilmenizin de önemli olduğunu sakın unutmayın! Bu kırmızı çizgiler çoğu zaman göz ardı edilir ve başarısızlığa sebebiyet verir.
  • Bilenler ile ya da tutkuyla bağlı olanlar ile çalışın. Her ikisinde de çıkış anahtarı vardır.

Başarılı girişimler dilerim :)

Leave a Reply

%d