Başarı İçin Kritik 3 Liste

Klasik olarak hepimizin ‘Yapılacaklar Listesi’ vardır. Ancak sıçrama yapan şirketler incelendiğinde onların sadece ‘Yapılacaklar Listesi’ olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bakın bunlar neler:

  • Yapılacaklar Listesi: dünyada en iyi olduğunuz alan ya da en iyi olma iddiasında olduğunuz alanı kapsar. Bu esas faaliyet alanınızdır. Kendinizi görmek istediğiniz yer değildir. Tutkuyla bağlı olduğunuz, yüksek düzeyde yetenekli/nitelikli olduğunuz ve kurumunuzun karlılığını arttıracak en iyi ücretleri aldığınız eylemlerden oluşmalıdır.
  • Yapılmaktan Vazgeçilenler Listesi: En iyi olmadığınız ya da olamayacağınız, sizlere stratejik bir konum/özellik katmayan eylemlerdir. Enerjinizin heba olmasını engellemek, asıl faaliyet alanınıza odaklanarak güçlü olduğunuz bu alanda zirveye çıkmak ve kurumunuzu karlı ve başarılı bir konuma yükseltmek istiyorsanız bu liste olmazsa olmaz.
  • Yapılmayacaklar Listesi: ne olursa olsun girişmeyeceğiniz işlerin yer aldığı listedir. Hangi konularda kötü iseniz bu alana ne olursa olsun girişmemelisiniz. Burada harcanacak enerji sizi esas faaliyet alanınızdan uzaklaştıracak ve sıradanlaştıracaktır.

‘Yapılacaklar’ listesi ne kadar önemli ise ‘Yapılmaktan Vazgeçilenler’ ve ‘Yapılmayacaklar’ listeleri de aynı öneme sahiptir. Dolayısıyla bireysel ve kurumsal olarak başarı/karlılık istiyorsanız bu 3 listeyi aynı önemi vererek çıkartmalısınız.

Leave a Reply

%d