Yumurta ve Kapı Arasındaki İlişki (Bitmeyen Sınavlar)

“Hayat bir sınav” diye hep söyleriz ve duyarız. Tüm kararlarımızın bir neticesi olduğu için hayatın gerçek bir sınav olduğunu söyleyebiliriz.

Yaşam sınavıyla ilgili dersler bitmez, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Ancak, bu yazıda özellikle üniversitelerdeki öğrenci arkadaşlarımızın başarılı bir sınav dönemi geçirmesine odaklanacağız. Bu odaklanmayı yaparken biraz daha farklı bir bakış açısı ile sizlere katkı sağlamaya çalışacağım.

Samimiyetiniz ile kendinize hayalinizi söyleyiniz. Gerçekten bu yaşamda nasıl bir iz bırakmak istiyorsunuz? Nasıl bir iş insanı, bürokrat, yönetici veya çalışan olacaksınız? Nasıl bir anne, baba, amca, dayı, hala, teyze olacaksınız? Sizi tanıyanların, hakkınızda ne gibi sözcükler kurmasını isterdiniz?

Günün sonunda herkesi etki altına alacak eseriniz, büyük resim nasıl olmalı? Bu büyük resimde sizce vize ve final sınavlarınız ne kadar büyüklükte bir detay? Büyük hedef/büyük resim için bu sınavlar çok önemli bir dönemeç ise gerekli özeni de göstermek durumundayız. İsteklerimiz eylemlerimize yansımıyor ise samimiyet yok demektir!

Şimdi geldik sınavlarla ilgili deneyim ve bilgi paylaşım kısmına. Duymayanımız yoktur bu özlü sözü: “Yumurta kapıya dayanınca mı aklın başına geldi?” Öğretmenlerimiz ve sistemin de bize sürekli fısıldadığı “Düzenli çalışırsan kazanırsın!”  bir söz de var. Sizce hangisi? Bunun cevabını sadece siz biliyorsunuz. Dışarıdaki tüm yanıtlar geçersiz. Kendi iç sisteminizi tanımanız ve uygun yöntemleri uygulamanız gerekiyor. Mühim olan tam kapasitenizi ne zaman kullanabildiğinizi keşfetmek! Bu kapasiteye hükmedebiliyorsanız “düzenli”, hükmedemiyor ve yalnızca yumurta kapının ağzına geldiğinde kendiliğinden devreye giriyorsa da, bu şartların simulasyonunu yaratmanız ve işinizi son 1-2 güne bırakmamanız gerekiyor.

Kendi yaşamımdaki deneyimlerimi ve gözlemlerimi size aktarmak istiyorum;

 • Temel hedefinizi kesinlikle unutmayınız!
 • Düzenli çalışmayabilirsiniz ancak düzenli uyku önemli.
 • Sağlıklı beslenme üniversite yaşamındaki belki en zayıf halka ancak öğrenme ve kaliteli yaşamın altın anahtarı bence bu!
 • Zorla güzellik olmaz! Gerçekten istemediğiniz zamanlarda ders çalışmayın, bunun karşılığında ise gerçekten istediğiniz bir zaman olmalı! :)
 • Genele yayılmış etkin olmayan çalışmalar yerine etkin ve daha kısa süreli çalışmalar ile başarıya ulaşabilirsiniz, unutmayın.
 • Sizi harekete geçirecek en temel faktör her zaman ilk madde unutmayınız.
 • Yarın okul bitecek ve geriye baktığınızda inanın sınavların çok daha küçük bir detay olduğunu göreceksiniz.

Pekala, etkin çalışma derken neyi kastediyoruz? Malezemeler;

 • Daha kısa zamanda daha fazla bilgi almaktan bahsediyoruz.
 • Öncelikle keyif aldığınız alanı net olarak belirleyin. (Müzik, spor, resim vs.)
 • Eğlenceyi mutlaka dersin içinde yaşamalısınız.
 • 50×70 ya da 70×100 boyutlarında flipchart kağıdı, resim kağıdı da olabilir.

Nasıl olacak? (Hayalgücünüze kalmış )Yapılışı;

Müzik: en beğendiğiniz şarkıların notalarını çıkartın. Bu notalar ile çalıştığınız dersin konularını ilişkilendirebilirsiniz. Bir albümde 10-15 parça oluyor. Her derse bir parça. Bence çok güzel bir “Final Albümü” çıkartabilir ve korku yerine eğlence tavan yapar.

Spor: futbol ya da diğer alanlardaki takımınız bizim en önemli aracımız olacak. Kadromuzu yazacağız. Oyuncularla ilişkilendirme ya da maç ile ilişkilendirme yapabiliriz. Gerçek bir maç da olabilir. Böylelikle sezon sonunda şampiyon siz olabilirsiniz.

Resim: en beğendiğiniz çizgi film kahramanını ya da tabloyu kullanabilirsiniz. Önemli olan bu karakteri hikayelendirmek. Bu karakteri ilgili ders ile ilişkilendirerek güzel bir hikaye çıkartabilirsiniz. Ben genelde Road Runner’ı kullanırdım. Temel Resi ve Kaba Sakal da uygun. A4 bıyutundaki resimler ile büyük bir resim kağıdına 8-10 tane sığdırır ve dersi bu 8-10 resim ile hikayelendirir güzel bir sınav geçirirdim.

Temelde yaptığımız iş; yaşamımızdaki etkili olan, unutamadıklarımız ile unutma ihtimalimizin yüksek olduğu dersleri ilişkilendirmek ve onları da unutulmazların yakınına çekmek. Ne kadar etkili hikaye yaparsanız o denli iyi netice çıkar.

Keyifli bir vakit geçireceğinizden emin olun. Keyfini çıkarttıkça ders çalışmanın ve özellikle sınav dönemlerinin ızdırabından çok eğlencesinden bahsedeceksiniz. Sosyal paylaşım sitelerinde belki eserlerinizi görürüz. :)

Son günlerde de olsa bu bilgiler umarım işinize yarar. Sizlerden de konuyla ilgili bilgi ve deneyimleriniz varsa lütfen yorum olarak sizler de paylaşınız. Başarılı bir sınav/yaşam dilerim.

Leave a Reply

%d